KOŁCZYN

Kaplica cmentarna, filialna pw. Św. Anny w Kołczynie należy do parafii Rzymsko-Katolickiej pw. Przemienienia Pańskiego w Malowej Górze. Wybudowana została około roku 1850 w stylu klasycystycznym.

W 1875 r. od katolików przejęli ją prawosławni. Na łono kościoła rzym.-kat. trafiła z powrotem po 45 latach. O zawiłej historii kaplicy świadczyć może chociażby przerobiony krzyż z prawosławnego na katolicki, który zachował się jeszcze na świątyni.

W 1971 r. ksiądz biskup Jan Mazur ordynariusz diecezji siedleckiej poświecił w kaplicy stacje Drogi Krzyżowej przywiezionej z Niepokalanowa. W listopadzie tegoż roku dzięki ogromnemu zaangażowaniu mieszkańców Olszyna, Kołczyna i Koloni Kołczyn kaplica została powiększona o 5 metrów. W kronice parafialnej zapisano: Materiał przygotowywano kilka tygodni, ściany zbite, belki i krokwie zaciosane. Jednego dnia gromada ludzi stanęła do roboty. Jedni odcięli szczyt (ścianę szczytową razem z kruchtą) i odciągnęli 5 metrów. Inni zwozili gotowe elementy, dopasowywali, budowali dach, obijali ściany, sufit, zmontowali podłogę. Cztery dni pracy od świtu do nocy przy mrozie i szalejącej zamieci. Nikt nie ustąpił przed zakończeniem robót, chociaż wielu potem odchorowało. Pracował Olszyn, pomagał Kołczyn, ale z wszystkich największy wkład, i materiałów i pracy włożyli Antoni Bazyluk, Antoni Kozak i Jan Romaniuk. Miał też w tym swój udział ksiądz Bogdan Cabaj, jako machina movens. Tym ludziom zawdzięczamy, że kaplica nie zmieniła wyglądu. Nic nie straciła z surowego piękna zabytku, a jednocześnie pomieściła wszystkich uczęszczających na Msze Święte niedzielne. Wygodniej i bardziej zdrowo stać pod dachem, zimą w nagrzanej kaplicy, niż pod gołym niebem. W styczniu następnego roku pomalowano ściany i sufit kaplicy.

W 1973 r. prezbiterium świątyni ozdobiła piękna figura Chrystusa na Krzyżu wielkości naturalnej, którą wykonała i ofiarowała w darze artystka plastyk, zamieszkała w Łodzi, a pochodząca z Koloni Dobryń - Teresa Rachwalska. W tym samym roku pokryto również gontem dostawioną część kaplicy. Najwięcej zaangażowania w tą pracę włożył Pan Julian Paszko z Kołczyna, który w trakcie prac stracił dwa palce u lewej ręki.

W roku 1980 usunięto górny pułap i wykonano w kaplicy deskową podłogę pod krokiew a także wewnętrzne szalowanie.

Natomiast pod koniec lat osiemdziesiątych dzięki staraniom ówczesnego proboszcza z Malowej Góry ks. Kazimierza Wróblewskiego została ona gruntownie wyremontowana.

Materiałem konstrukcyjnym kaplicy jest podmurówka ceglana, zrynkowana. Ściany kaplicy są drewniane, z bali sosnowych (konstrukcja zrębowa, szalowana). Podłoga w kościele jest drewniana (deski na legarach), stopy belkowe są podbite pod krokiew. Dach świątyni pokryty jest ocynkowaną blachą. Drzwi filungowe. Stolarka drzwiowa i okienna drewniana, futrynowa. Nawa główna kaplicy cmentarnej połączona jest z prezbiterium.

Ostatni remont budynku przeprowadzono w 2009 r., dzięki składkom i pracy miejscowej społeczności Olszyna, Kołczyna i Koloni Kołczyn udało się odnowić dach oraz wymienić stare i zniszczone ogrodzenie.

W kaplicy znajduje się także stary obraz przedstawiający Św. Annę, który nosi ślady po kulach. Według miejscowej społeczności został on zniszczony w czasie II wojny światowej.

Kaplica Św. Anny jest położona na uboczu wsi, na nie wielkim cmentarzu, porośniętym drzewami. Wśród wielu pięknych drzew rośnie aż trzy, które uznane zostały za pomniki przyrody. Są to zachwycające swym pięknem sosny pospolite i dąb szypułkowy. W sąsiedztwie kaplicy w 2006 roku posadzono także dąb upamiętniający osobę Jana Pawła II. Koło kaplicy znajduje się również pomnik z granitu, w którym spoczywa dwudziestoletni żołnierz 66 pułku piechoty Wojska Polskiego Józefa Dorożyńskiego, który poległ w walce o niepodległość w 1920 roku.

W latach siedemdziesiątych XX w., dzięki ks. Kazimierzowi Wróblewskiemu w kaplicy Św. Anny rozpoczęto systematyczne, cotygodniowe odprawianie niedzielnej Eucharystii. Wcześniej Msza Święta sprawowana była jedynie raz do roku z racji odpustu przypadającego na 26 lipca. Odpust Św. Anny w Kołczynie od lat gromadził rzesze wiernych nie tylko z parafii Malowa Góra, ale także z ościennych.

Właścicielem obiektu jest Parafia Rzymsko - Katolicka w Malowej Górze.

Kaplica została wpisana do rejestru zabytków pod nr A/16.

Eucharystia w kaplicy celebrowana jest co niedzielę o godz. 7.45.