DOŻYNKI PARAFIALNE

DOŻNKI PARAFIALNE w MALOWEJ GÓRZE 2012

Dnia 08.09.2012 roku w Parafii Przemienienia Pańskiego w Malowej Górze odbyły się Uroczystości Dożynkowe, czyli dziękczynienie Panu Bogu za dar plonów. Cała uroczystość miała charakter wielkiego barwnego święta. Najpierw o  godz. 11.30 wystąpił zespół ludowy „Dobrynianki” prezentując ludowe i kościelne pieśni. Po koncercie o godz. 12.00 Ks. Proboszcz wraz z asystą liturgiczną udał się przed świątynię by tam przywitać wszystkich zebranych. Następnie odbyła się barwna procesja do kościoła połączona z prezentacją wieńców dożynkowych  oraz wystąpieniami poszczególnych przedstawicieli lokalnej społeczności. Po tym bardzo radosnym rozpoczęciu uroczystości Ks. Proboszcz sprawował Mszę Św. w intencji naszych rolników. Wraz z nimi dziękował za tegoroczne plony oraz prosił o błogosławieństwo i wszelkie potrzebne łaski dla nich i ich bliskich.

Za zebrane plony

Boże dziękujemy

Zebraliśmy wszystko

Teraz świętujemy

Dziękujemy Boże

Za deszcz i za słońce

Za obfite plony

W polu i na łące

Tak mieszkańcy parafii w Malowej Górze dziękowali Panu Bogu za tegoroczne zbiory. Jednocześnie wyrazili swoją świadomość komu zawdzięczają tak wiele darów oraz o co dziśtrzeba dbać by w przyszłości nie brakowało nikomu chleba powszedniego.

Czy to jest nagroda

Czy to jest przestroga

To jedyna prawda

Silna wiara w Boga

W Boskie przykazania

Szlachetne wartości

I nie zapominać

O swojej polskości

Niech dzieci i wnuki

Historii się uczą

Znają swe korzenie

I do nich powrócą.

To jak ważna jest odpowiednia świadomość wśród młodych pokoleń wyrazili również sami młodzi:

Do czego służył sierp

Cep, kierat i żarna

Tego nie wie moje pokolenie

Bo wiedza w nas marna

W kieracie chodziły konie

Tryby maszyny kręciły

Sypały się ziarenka

Ludziom brakło siły

Lecz teraz to przeżytek

Nie widać jego istnienia

Może-by warto było

Ocalić od zapomnienia

Przypomnieć dzieciom i wnukom

Jak ciężko na chleb pracowano

I z wielką czcią i szacunkiem

Później go spożywano.

W czasie homilii ks. Proboszcz Zbigniew Hawryluk zwrócił uwagę na trud pracy rolników i na to, że to właśnie w serce polskiego rolnika wpisane są miłość do Boga i ojczystej ziemi.  Ks. Proboszcz wyraził swój podziw dla pracy i postawy naszych rolników oraz wyraził ludzkie podziękowanie.

To wszystko działo się w Malowej Górze w kościele parafialnym p.w. Przemienienia Pańskiego, o którym tak pisze nasza lokalna poetka Pani Urszula Jaworska:

Tam gdzie rzeka Krzna wolno płynie

Wśród łąk zielonych i ciszy

To już od ponad stulecia

O tej świątyni się słyszy

To właśnie tu w Malowej Górze

Widnieje kościół z daleka

Jeśli chcesz mieć serce czyste

To tu przemiana cię czeka

Wiele Przetrwała świątynia

Burzliwe były te dzieje

Lecz lud był tutaj niezłomny

Bo w Bogu pokładał nadzieję

To tak jak na Górze Tabor

Wszystko przemienić się może

Przyjdź i pomódl się szczerze

Chrystus wysłucha pomoże

Bo właśnie tu w Malowej Górze

Dzieje się dzieje coś więcej

Złóż Jezusowi swe serce

On Cię pocieszy w udręce

* zdjęcia w galerii

Relacja przygotowana przez ks. G.M.

Wpis dodany: 22 Wrzesień 2012