DO??YNKI PARAFIALNE

DO??NKI PARAFIALNE w MALOWEJ GÓRZE 2012

Dnia 08.09.2012 roku w Parafii Przemienienia Pa??skiego w Malowej Górze odby??y siÄ? Uroczysto??ci Do??ynkowe, czyli dziÄ?kczynienie Panu Bogu za dar plonów. Ca??a uroczysto??Ä? mia??a charakter wielkiego barwnego ??wiÄ?ta. Najpierw o  godz. 11.30 wystÄ?pi?? zespó?? ludowy „Dobrynianki” prezentujÄ?c ludowe i ko??cielne pie??ni. Po koncercie o godz. 12.00 Ks. Proboszcz wraz z asystÄ? liturgicznÄ? uda?? siÄ? przed ??wiÄ?tyniÄ? by tam przywitaÄ? wszystkich zebranych. NastÄ?pnie odby??a siÄ? barwna procesja do ko??cio??a po??Ä?czona z prezentacjÄ? wie??ców do??ynkowych  oraz wystÄ?pieniami poszczególnych przedstawicieli lokalnej spo??eczno??ci. Po tym bardzo radosnym rozpoczÄ?ciu uroczysto??ci Ks. Proboszcz sprawowa?? MszÄ? ??w. w intencji naszych rolników. Wraz z nimi dziÄ?kowa?? za tegoroczne plony oraz prosi?? o b??ogos??awie??stwo i wszelkie potrzebne ??aski dla nich i ich bliskich.

Za zebrane plony

Bo??e dziÄ?kujemy

Zebrali??my wszystko

Teraz ??wiÄ?tujemy

DziÄ?kujemy Bo??e

Za deszcz i za s??o??ce

Za obfite plony

W polu i na ??Ä?ce

Tak mieszka??cy parafii w Malowej Górze dziÄ?kowali Panu Bogu za tegoroczne zbiory. Jednocze??nie wyrazili swojÄ? ??wiadomo??Ä? komu zawdziÄ?czajÄ? tak wiele darów oraz o co dzi??trzeba dbaÄ? by w przysz??o??ci nie brakowa??o nikomu chleba powszedniego.

Czy to jest nagroda

Czy to jest przestroga

To jedyna prawda

Silna wiara w Boga

W Boskie przykazania

Szlachetne warto??ci

I nie zapominaÄ?

O swojej polsko??ci

Niech dzieci i wnuki

Historii siÄ? uczÄ?

ZnajÄ? swe korzenie

I do nich powrócÄ?.

To jak wa??na jest odpowiednia ??wiadomo??Ä? w??ród m??odych pokole?? wyrazili równie?? sami m??odzi:

Do czego s??u??y?? sierp

Cep, kierat i ??arna

Tego nie wie moje pokolenie

Bo wiedza w nas marna

W kieracie chodzi??y konie

Tryby maszyny krÄ?ci??y

Sypa??y siÄ? ziarenka

Ludziom brak??o si??y

Lecz teraz to prze??ytek

Nie widaÄ? jego istnienia

Mo??e-by warto by??o

OcaliÄ? od zapomnienia

PrzypomnieÄ? dzieciom i wnukom

Jak ciÄ???ko na chleb pracowano

I z wielkÄ? czciÄ? i szacunkiem

Pó??niej go spo??ywano.

W czasie homilii ks. Proboszcz Zbigniew Hawryluk zwróci?? uwagÄ? na trud pracy rolników i na to, ??e to w??a??nie w serce polskiego rolnika wpisane sÄ? mi??o??Ä? do Boga i ojczystej ziemi.  Ks. Proboszcz wyrazi?? swój podziw dla pracy i postawy naszych rolników oraz wyrazi?? ludzkie podziÄ?kowanie.

To wszystko dzia??o siÄ? w Malowej Górze w ko??ciele parafialnym p.w. Przemienienia Pa??skiego, o którym tak pisze nasza lokalna poetka Pani Urszula Jaworska:

Tam gdzie rzeka Krzna wolno p??ynie

W??ród ??Ä?k zielonych i ciszy

To ju?? od ponad stulecia

O tej ??wiÄ?tyni siÄ? s??yszy

To w??a??nie tu w Malowej Górze

Widnieje ko??ció?? z daleka

Je??li chcesz mieÄ? serce czyste

To tu przemiana ciÄ? czeka

Wiele Przetrwa??a ??wiÄ?tynia

Burzliwe by??y te dzieje

Lecz lud by?? tutaj niez??omny

Bo w Bogu pok??ada?? nadziejÄ?

To tak jak na Górze Tabor

Wszystko przemieniÄ? siÄ? mo??e

Przyjd?? i pomódl siÄ? szczerze

Chrystus wys??ucha pomo??e

Bo w??a??nie tu w Malowej Górze

Dzieje siÄ? dzieje co?? wiÄ?cej

Z??ó?? Jezusowi swe serce

On CiÄ? pocieszy w udrÄ?ce

* zdjÄ?cia w galerii

Relacja przygotowana przez ks. G.M.

Wpis dodany: 22 Wrzesień 2012