Scenariusz lekcji wychowania fizycznego w klasie III Szkoły Podstawowej
w Dobryniu Dużym
Prowadząca: Marzena Niedźwiedź
Data: 17.02.2014r.
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Liczba uczniów: 8
Temat: Kształtowanie skoczności, zręczności, równowagi, koordynacji ruchowej, gibkości z zastosowaniem toru przeszkód.
Cele lekcji:
- umiejętności – uczeń potrafi wykonać poszczególne ćwiczenia na torze przeszkód, estetycznie poruszać się, improwizować,
- wiadomości – uczeń pozna nową zabawę "Berka Uszatego", wie jak należy ćwiczyć bezpiecznie,
- motoryczności (sprawności) – uczeń rozwija swoje cechy motoryczne,
- kształtowania postawy – uczeń przeżywa radość i satysfakcję z uczestniczenia w zabawach i ćwiczeniach.
Część wstępna
· Czynności organizacyjno - porządkowe: zbiórka, sprawdzenie obecności, podanie tematu zajęć.
· Zabawa ożywiająca "Berek Uszaty" - berek skacząc na piłce uszatej próbuje złapać uciekające dzieci. Osobę złapaną można odmrozić poprzez klepnięcie ją w dłonie.
Inna odmiana: berek porusza się skokami obunóż łapiąc uciekające - skaczące na piłkach dzieci. Złapane dziecko wykonuje leżenie przodem na piłce, może powrócić do zabawy gdy inny uciekający ją odmrozi/dotknie.(w zabawie uczestniczy kilku berków)
· Ćwiczenia ogólnorozwojowe.
Część główna
TOR PRZESZKÓD
1. Start z hula -hop
2. Przejście/przeskok przez klocek, w kształcie litery "H"
3. Przejście po szczebelkach drabinki
4. Przeskoki z nogi na nogę po rozłożonych kółkach
5. Przejście slalomem w podporze przodem między małymi klockami
6. Zamiana ring nałożonych na pachołki, oddalonych od siebie na ok. 1m.
7. Przejście równoważne po ławeczce z woreczkiem na głowie
8. Skoki zawrotne na ławeczce
9. Turlanie na materacu
Powtarzamy 2x, nast. zmiana niektórych ćwiczeń.
1. 2 skoki hula-hop
2. j.w.
3. Przejście pod i nad drabinką
4. j.w.
5. Przejście slalomem w podporze tyłem
6. j.w
7. Przejście j.w., ale omijając 2 piłki lekarskie
8. j.w.
9. Przewrót w przód na materacu
Powtarzamy 2x, nast. zmiana niektórych ćwiczeń.
1. j.w.
2. Przeczołganie się pod klockiem
3. j.w.
4. Przejście tyłem po kółkach
5. j.w.
6. rzut ringa w górę i złapanie, nast. rzut w górę drugiego i złapanie
7. j.w.
8. Podciąganie na ławeczce
9. j.w.
Powtarzamy 2x.
· Pokonanie toru przeszkód wg własnej inwencji.
Powtarzamy 2x.
Część końcowa
· Zabawa uspokajająca "Szybki Bill"
Uczniowie dobierają się w pary i siadają naprzeciwko siebie w siadzie skrzyżnym. Pomiędzy nimi znajduje się klocek a na nim woreczek. Uczestnicy zabawy trzymają ręce splecione z tyłu. Na sygnał prowadzącego "1,2,3" kto pierwszy zabierze woreczek, ten zdobywa punkt.
· Czynności porządkowe - zbiórka, omówienie lekcji, ocena aktywności ćwiczących, pożegnanie.

