Album: Ko??ci???? Parafialny w Malowej G??rze

Okaza??Ä? neogotyckÄ? ??wiÄ?tyniÄ? parafialnÄ? p.w. Przemienienia Pa??skiego wzniesiono wg projektu Józefa Piusa Dzieko??skiego w latach 1906-09. Niemal w tym samym czasie powstawa?? ko??ció?? w odleg??ym o kilkadziesiÄ?t kilometrów Konstantynowie, a w ca??ej Polsce kilkadziesiÄ?t podobnych neogotyckich budowli sakralnych tego samego autora. Wizja Dzieko??skiego by??a jednak bardziej strzelista ni?? dzisiejszy wizerunek ko??cio??a. Musia??a siÄ? tym szczególnie naraziÄ? wojskom rosyjskim, które wysadzi??y wie??Ä? i czÄ???Ä? korpusu podczas odwrotu w 1915 r., byÄ? mo??e z obawy, ??e widoczna z oddali budowla stanie siÄ? punktem orientacyjnym dla niemieckiej artylerii. Po odzyskaniu niepodleg??o??ci ko??ció?? odbudowano, ale z wie??Ä? innego kszta??tu i ni??szÄ?.

W pobli??u ??wiÄ?tyni wznosi siÄ? murowana plebania zbudowana w latach 1912-13 i dawny drewniany dom parafialny z ko??ca XIX w.

Album dodany: 06 Sierpień 2010