Album: Kościół Parafialny w Malowej Górze

Okazałą neogotycką świątynię parafialną p.w. Przemienienia Pańskiego wzniesiono wg projektu Józefa Piusa Dziekońskiego w latach 1906-09. Niemal w tym samym czasie powstawał kościół w odległym o kilkadziesiąt kilometrów Konstantynowie, a w całej Polsce kilkadziesiąt podobnych neogotyckich budowli sakralnych tego samego autora. Wizja Dziekońskiego była jednak bardziej strzelista niż dzisiejszy wizerunek kościoła. Musiała się tym szczególnie narazić wojskom rosyjskim, które wysadziły wieżę i część korpusu podczas odwrotu w 1915 r., być może z obawy, że widoczna z oddali budowla stanie się punktem orientacyjnym dla niemieckiej artylerii. Po odzyskaniu niepodległości kościół odbudowano, ale z wieżą innego kształtu i niższą.

W pobliżu świątyni wznosi się murowana plebania zbudowana w latach 1912-13 i dawny drewniany dom parafialny z końca XIX w.

Album dodany: 06 Sierpień 2010

Odwiedzin: 101933