Album: Lekcja gimnastyki w klasie VI

Dnia 06.03.2014 r. w Szkole Podstawowej w Dobryniu Du??ym przeprowadzono lekcj? wychowania fizycznego w klasie VI, której tematem by??o "Kszta??towanie poczucia rytmu w ?wiczeniach przy muzyce. Nauka lotnego przewrotu w przód".

Lekcja stanowi??a kontynuacj? realizacji zadania z obszaru 1 Ogólnopolskiej Akcji Ministra Edukacji Narodowej „?wiczy? ka??dy mo??e” organizowanej w ramach Roku Szko??y w Ruchu.


Scenariusz lekcji gimnastyki w klasie VI  Szko??y Podstawowej w Dobryniu Du??ym

Prowadz?ca: Marzena Nied??wied??

Data:  06.03.2014r.

Miejsce ?wicze??: sala gimnastyczna

Liczba uczniów: 8 (dziewcz?ta i ch??opcy)

 TEMAT ZAJ??: Kszta??towanie poczucia rytmu w ?wiczeniach przy muzyce. Nauka lotnego przewrotu w przód.

CELE:

Zadania szczegó??owe:

1. w zakresie umiej?tno??ci - ucze??:

-          umie swobodnie porusza? si? w rytm muzyki,

-          potrafi wykona? ?wiczenia z wykorzystaniem ??awek, wed??ug inwencji nauczyciela,

-          umie wykona? przewrót w przód z naskoku na materacu.

 

2. w zakresie wiadomo??ci - ucze??:

-          wie jaki jest wp??yw ?wicze?? przy muzyce na organizm,

-          zna zasady bezpiecznego wykonywania ?wicze??,

-          wie, jak wykona? przewrót w przód z pó??przysiadu,

-          zna zasady bezpiecze??stwa podczas zaj?? oraz sposoby samoochrony i asekuracji.

 3. w zakresie sprawno??ci motorycznej - ucze??:

-          rozwinie koordynacj? ruchow?, zwinno???, równowag?, refleks, gibko???,

-          dostosuje ruch do muzyki,

 4. w zakresie wychowania - ucze??:

-        dba o  bezpiecze??stwo swoje i innych, poszanowanie sprz?tu, umiej?tno??? dzia??ania w  grupie.

 Przybory i przyrz?dy: magnetofon, ??awki gimnastyczne, materace, pi??ki, szarfy, laski gimnastyczne,

Formy prowadzenia zaj??: frontalna, indywidualna, w zespo??ach

Metody prowadzenie zaj??: na??ladowcza-??cis??a, zabawowa-klasyczna, bezpo??redniej celowo??ci ruchu

 TOK LEKCJI

 

TRE??CI  I  ZAKRES ZADA??

CZAS

UWAGI

I CZ???? – WST?PNA

 Organizacja grupy i sprawdzenie gotowo??ci do zaj??

Rozgrzewka 

 

 

  • Zbiórka,
  • powitanie,
  • sprawdzenie obecno??ci,
  • zapoznanie z zadaniami lekcji,
  • zabawa i ?wiczenia przy muzyce:

 

Zabawa o??ywiaj?ca: uczniowie w rytm muzyki poruszaj? si? podskokami zmiennymi w ró??nych kierunkach, mi?dzy rozstawionymi ??awkami.
W momencie wy???czenia muzyki „wskakuj?” na ??awk? i przyjmuj? poz? pokazan? przez N lub jedn? z ?wicz?cych.

?w. kszta??tuj?ce przy muzyce na ??aweczkach.

- Marsz w miejscu:

 1 dotkni?cie palcami PN ??awki; 2,3,4 marsz w miejscu

5- 8 jw. tylko LN akcent

9- 32 jak 1- 8

Praca RR:

1 kla??ni?cie w d??onie- 2,3,4 marsz

5 kla??ni?cie w d??onie- 6,7,8 marsz

8- 16 jak 1- 8

1 ugi?cie RR w st. ??okciowych

2 wyprost RR od przodu, 3 jak na 1, 4 powrót do p.w.

1 wej??cie PN na ??awk?,

2 dostawienie LN do PN,

3 zej??cie PN z ??awki,

4 dostawienie LN; praca RR jw.

5-16 jw.

1 wej??cie PN na ??awk?

2 uniesienie ugi?tej w kolanie LN do góry

3 postawienie LN

4 do???czenie PN

5-16 jw.

1-16 jw. zaczynaj?c LN

1 wej??cie PN na ??awk?

2 uniesienie i kopni?cie LN

3 postawienie LN

4 do???czenie PN

5-16 jw.

1-16 jw. zaczynaj?c LN

1- 8 PN V step

1-8 LN V step

- Wykonanie wszystkich ?wicze?? do muzyki w formie krótkiego uk??adu.

- Marsz w miejscu:

1 wdech, uniesienie RR do góry

2 wydech, opuszczenie RR w dó??

3-4 jak 1- 2

 

 

 

 5’

 

 

 

 

 

10'

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Uczniowie ?wicz? bez obuwia
  • Nauczyciel wyznacza uczniów, którzy przynosz? sprz?t

 

 

 

 

 

  • Przypomnienie poznanych elementów

 

 

 

 

 

 

  • Rozgrzewk? prowadzi nauczyciel
  • Uczniowie ustawieni przed ??aweczkami  

IICZ???? – G?ÓWNA

Kszta??towanie umiej?tno??ci, doskonalenie sprawno??ci

 

 

  • Z przysiadu podpartego przewrót w przód do przysiadu
  • Z pó??przysiadu przewrót w przód do przysiadu
  • Z pó??przysiadu naskok w przód na r?ce do przysiadu
  • Przewroty w przód nad le???c? na materacu: szarf?, pi??k? r?czn?, pi??k? koszykow?, pi??k? lekarsk?
  • Przewroty w przód nad le???c? przed materacem pi??k? lekarsk?
  • Wyskok w gór?, skok na równe nogi i przewrót w przód do przysiadu
  • Przewrót w przód nad ustawionymi dwiema pi??kami lekarskimi
  • Przewrót w przód z naskoku - powoli zwi?kszaj?c odleg??o??? mi?dzy miejscem odbicia nóg a miejscem po??o??enia r?k na materacu.

 

 

 25’

 

  • Roz??o??enie materacy na ca??ej szeroko??ci korytarza,3uczniów na materacu
  • ?wiczenia pokazywane s? przez nauczyciela.
  • Uczniowie musz? przestrzega? zasad bezpiecze??stwa.
  • ?wiczenie to ma pozbawi? uczniów l?ku przed przewrotem z naskoku
  • Nauczyciel zwraca uwag? na naskok na r?ce i prawid??owe skulenie g??owy

III CZ???? –KO??COWA

?wiczenia uspokajaj?ce


Czynno??ci organizacyjne

 

 

  • ?wiczenia rozci?gaj?ce w siadzie prostym i prostym rozkrocznym.
  • Le??enie ty??em, nogi ugi?te w kolanach, oddech przez nos, wydech ustami

 

  • Odniesienie sprz?tu na miejsce
  • Zbiórka,omówienie lekcji
  • Nauczyciel wst?pnie ocenia wykonywane przewroty. podaje instrukcje dotycz?ce rozci?gania mm. w domu

 

2’

 

 

 

 

3’

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Wyró??nienie najbardziej zaanga??owanych osób.
Album dodany: 18 Marzec 2014
Parafia Malowa Góra

Szkoła Podstawowa w Dobryniu
Odwiedzin: 144028
Projekt i wykonanie: Orange Computers